חיפוש

מתכננים שיפוץ בחופש הגדול?

ישראלים רבים מתכננים את זמן השיפוץ לימי החופש הגדול, החופש של הילדים מהמסגרות, ימי הקיץ הארוכים והחמימות מאפשרים תהליך כזה. אז כדי באמת לסיים את השיפוץ וגם להספיק לעטוף מחברות וספרים עם הילדים לקראת הראשון בספטמבר, בואו נחזור אחורה ונגדיר את השלבים, כדי להבין בדיוק מתי צריכה להיות נקודת ההתחלה.


שלב ראשון - בחירת אדריכל/ית ומעצב/ת

כבר היום, כשהשיפוץ הוא רק בגדר מחשבה, אנחנו ממליצות לכם להתחיל לחפש את האדריכל/ית והמעצב/ת שמתאים לכם, חפשו ברשתות החברתיות, היכנסו לאתרים ובקשו המלצות מחברים ומשפחה. כשיגיע הרגע, יהיו לכם על הכוונת כמה מעצבות/ים ואדריכליות/ים שתוכלו לפנות אליהם.


כדי לעזור לכם הכנו רשימת דגשים שיש לקחת בחשבון כדי לדייק את הבחירה:

1. טעם עיצובי,

חיבור לטעם העיצובי הוא סופר חשוב! וודאו שאתם אוהבים באופן כללי את הפרויקטים שהמעצב/ת מעלה לאתר ולרשתות החברתיות. אל תתפשרו על זה, אתם צריכים מעצב/ת ואדריכל/ית שיבינו אתכם, ושיוכלו לכוון אתכם אל החומרים, הגוונים, ושאר הפרטים שמתאימים לכם.


2. תיאום ציפיות לגבי מהות השיפוץ,

הגדירו לעצמכם בפשטות את הצרכים- ערכו אותם ברשימה מסודרת והביאו אותה לפגישת ההכרות עם המעצב/ת והאדריכל/ית. במפגש הראשוני תוכלו לבדוק האם המעצב/ת והאדריכל/ית מסוגלים מבחינה מקצועית לעזור לכם לממש את הציפיות, ומה נדרש לעשות כדי לממש את הציפיות ומה ההשלכות מבחינת זמן ועלות.

מהות השיפוץ מגדירה את הזמן שהוא ייקח והכסף שהוא יעלה לכם, לדוגמא: כאשר מדובר בסטיילינג והלבשה, זה משהו אחד, אבל אם מדובר בשיפוץ מסיבי שכולל שינויי תכנון, שינויים בתשתיות, הריסת קירות, הרחבה ותוספות שטחים וכד', חשוב לוודא שלאדריכל/ית יש רישיונות מתאימים וניסיון בהוצאת היתר בניה, תהליך הוצאת היתר לוקח לעיתים שנה שלמה ורק לאחריו יתחיל השיפוץ באמת.


3. עלויות תכנון ועיצוב,

לאחר הגדרת מהות השיפוץ מצדכם, האדריכל/ית והמעצב/ת יפרטו לכם את השירות שלהם שמתאים עבורכם.

כל מעצב/ת עובד קצת אחרת, אנחנו ממליצות לכם ללכת ולהיפגש פנים מול פנים, להביא את רשימת הציפיות שלכם, להסביר באיזה שירות אתם מעוניינים, ולשמוע גם איזה שירות אתם צריכים שאולי לא לקחתם בחשבון.

אתם תקבלו הצעת מחיר מפורטת ותבינו מה היא כוללת וגם מה לא נכלל בתוכה, אלמנטים מהותיים שמרכיבים את הצעת המחיר שחשוב שתכירו: כמה אופציות תכנוניות יוצגו לכם? מה עלות יום ליווי לבחירת חומרי גמר? האם נכלל בהצעה תכנון פירטי נגרות? כמה יעלה לכם מפרט עיצוב לכל הבית? מה מקבלים כחלק מההצעה ועל מה יש להוסיף כסף בהמשך? מה קורה במצב שאתם הלקוחות מתחרטים על התכנון שבחרתם ורוצים לחזור אחורה בתהליך?

הצעת מחיר מפורטת תוכל לעזור לכם להשוות ולבחור במה שמתאים לכם.4. דינמיקה ותחושת חיבור

תניחו רגע בצד את שלושת הסעיפים הקודמים, כי זה הפרמטר הכי חשוב .אנחנו כאדריכליות ומעצבות, עוברות יחד אתכם תהליך ארוך של כמה חודשים אינטנסיביים מאד, נכנסות לכם לחיים הפרטיים, מציפות בפניכם שאלות אישיות לגבי המשפחה וההתנהלות הזוגית: "כמה ילדים עוד תרצו? אתם אנשים מסודרים? האם אתם מתקלחים יחד?", וכל זאת כדי שנוכל להתאים לכם את התכנון המדויק לכם. ולכן חשוב שיהיה לכם נוח ונעים. פגישה פנים מול פנים היא זו שתעזור לכם לבחון את הדינמיקה.


שלב שני - אז כמה זמן זה באמת ייקח לנו?

בחירת המעצב תיקח לכם בין שבוע לשבועיים. צריך לקחת בחשבון עוד כשבוע להוציא מודד לשטח, שימדוד את המצב בפועל וימחשב את השרטוטים.

תהליך תכנון עקרוני ראשוני לוקח כחודש, אחריו מגיע התכנון המפורט – כחודש וחצי נוסף. שלב זה כולל את בחירת חומרי הגמר, הכנת תכניות לביצוע וכתב כמויות.

שלב בחירת הקבלן ומשא ומתן – ייקח כשבועיים אם אתם זריזים. זמן השיפוץ בפועל – במידה ומדובר בשיפוץ יסודי כולל החלפת תשתיות, קחו בחשבון בין 4-6 חודשים, ואם מדובר בשיפוץ חלקי 2-3 חודשים.

אם השיפוץ כולל מטבח חדש – קחו בחשבון 3 חודשים רק לייצור המטבח. גימורים ופינישים – הרכבת מטבח, שיש, נגרות, ותאורה, תיקוני צבע וכו' – כשבועיים נוספים.


ושאלת השאלות – מתי כדאי להתחיל?

לא כל השלבים הולכים בטור, יש כאלו שאפשר לבצע במקביל. אבל בסך הכל מדובר על תהליך שמאד דומה להריון ולידה. כתשעה חודשים. תאפשרו לעצמכם את הזמן הזה, כדי שהתהליך וקבלת ההחלטות יהיו בנחת, ולא בלחץ של הדדליין. זמן כזה גם מאפשר אוויר ופניות להתמודדות עם בלת"מים שלעיתים קורים בתהליך הביצוע. אם אתם צריכים דיור חלופי/זמני, כדאי לדאוג גם שם לאפשרות הארכה קצת מעבר למתוכנן, ליתר ביטחון.


אז אל תחכו, צאו לדרך, מאחלות לכם בהצלחה בתהליך כולו ובהגשמת החלום!


36 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול